Očista skal 20, 28 - 29. 9. 2014 | Branná - podzámčí, Skály na Smrčníku

Pod taktovkou Jaavy se druhá půlka září věnovala očistě skal na Severní Moravě. V merku byly dvě oblasti. Podzámčí v Branné, které čítá několik málo cest a stěnky s potenciálními novými linkami, které poslední dobou lákájí převážně zimní lezce a skály na Smrčníku, které nabízí asi 90 kratších cest na hřebeni s kouzelným výhledem do jesenické kotliny.

Branná - Podzámčí

První den nacpaného víkendu jsme vyrazili do Branné. Skalní uskupení pod branenským zámkem tvoří kolmou a převislou stěnku rozdělené asi 5 metrů širokou policí. Oblast upadala do zapomnění hlavně kvůli výlezům plným keřů a stromům ve stěnách, které bránili ladnému průstupu stěnou.

Sešlo se nás pět. Skála byla dosti zarostlá a některé cesty se nedali kvůli stromům vůbec dolézt. Začali jsme střední policí a celou jsme ji vyčistili. Pak přišla na řadu horní skála a její hrana, pak dolní hrana. Luke mezi tím proslaňoval, pročistil a vyměnil většinu starého železa z cest na spodní skále. 

Dále jsme čistili horní stěnu a vyřezávali nežádoucí kmeny. Nakonec vše uklidit na hromady tak, aby nezavazelo lezcům ani turistům. Našla se i hromada odpadků, které jsme odvezli. Na závěr jsme nainstalovali ceduli s průvodcem.

V neděli pak za svitu čelovky a jištění na dvou svázaných zbytcích statika vznikla nová cesta vlevo od druhé délky Tomovy spáry a sice Půlnoční kovboj. Klidnou hlavu a abalaky sebou!

 

Skály na Smrčníku

Oblast skal na Smrčníku byla nově přejištěna v roce 2008 kroužkem LK-JAVAANES pod záštitou ČHS a od té doby ležela téměř ladem. První předpříprava očisty proběhla už 20.9., kdy byly očištěny spíše popadané stromy a nežádoucí kamení a vyčištěn spodní sektor. Byl podrobně obhlídnut terén a vyřešena logistika na nadcházející víkend. Hlavní akce byla plánována 28. října na neděli. Sešlo se nás sedm nadšenců včetně posily borců z HO Rychleby a hned jsme se pustili do akce. 

Největší problém přestavovala prostřední police mezi skalami, která byla plně zarostlá nálety a trnitými keři. Za předchozího stavu nebylo možno vůbec do některých cest nastoupit a když ano, tak bylo při pádu zvýšené riziko nebezpečí. Podařilo se nám polici vyčistit do šíře cca čtyř metrů, vyklidit seschlé staré stromy a odklidit přebytečnou zeleň.

Ve vrcholových partiích bylo několik stromků narostlých přímo do cest. Ty bylo nutno odstranit. Dále se vyklízely křoviny pod skálou, kde téměř nebylo možno nastoupit do cest. Na závěr byly čištěny hrany výlezů a samotné cesty z lana. Dále byli v oblasti obnoveny šipky u nástupů a instalována informačně-bezpečnostní cedule pro turisty. Celé místo nádherně prokouklo a poskytuje tak lezcům kvalitní lezení v převislých prosluněných stěnách stěnkách s krásným výhledem. 

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem zúčastněným, že přišli a s ochotou pomohli dobré věci. Více fotek v galerii.

 

přidal: Dála | přidáno: 05. 10. 2014 | poslední editace: 05. 10. 2014